Decydując się na założenie firmy stajemy przed licznymi wyborami. Jednym z nich będzie bardzo ważna kwestia, czyli zadbanie o swoją księgowość. Mamy 3 możliwości:
– prowadzenie księgowości we własnym zakresie
– zatrudnienie księgowej na etat (lub część)
– lub zawarcie umowy z biurem rachunkowym.
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, można zyskać czas, bezpieczeństwo oraz wsparcie. Tylko na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwie? 5 cech dobrego biura rachunkowego:
- Posiada OC – Prawo nakłada na podmioty prowadzące usługowo księgi rachunkowe obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC na wypadek popełnienia błędów w księgach. Biuro rachunkowe prowadzące wyłącznie uproszczoną księgowość (np. podatkową książkę przychodów i rozchodów) takiego obowiązku nie ma. Sprawdź czy biuro, z którym chcesz podjąć współpracę zadbało o Twój i swój interes i dobrowolnie wykupiło rozszerzone ubezpieczenie OC.
- Dba o zwiększanie kompetencji – kiedy ostatnio Twoja księgowa brała udział w szkoleniu lub konferencji? W tym zawodzie rozwój jest bardzo ważny, przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często i nie można sobie pozwolić na to, by zostać nawet mały krok z tyłu. A w zasadzie należy patrzeć z wyprzedzeniem i śledzić projekty zmian ustaw podatkowych, po to by swoich klientów na te zmiany przygotować. Bo dobra księgowa się swoją wiedzą dzieli.
- Szeroki zakres oferty – często oferta biura rachunkowego ogranicza się jedynie do prowadzenia księgowości i podania podatków. Tak nie musi być. Biuro rachunkowe może pomóc w założeniu firmy. Biuro rachunkowe może doradzić w sprawie optymalizacji przychodów i kosztów. Biuro rachunkowe może reprezentować klienta przed US i ZUS. Znajdź takie, które ma ofertę idealną dla Ciebie.
- Brak dodatkowych kosztów – niekiedy klienci wybierając usługi biura rachunkowego kierują się głównie ceną. Oczywiście jest to istotne, ale moim zdaniem nie powinno być jedynym kryterium. Warto zwrócić uwagę na to, czego podstawowa cena za prowadzenie księgowości w sobie nie zawiera, gdzie się kryją dodatkowe opłaty.
- Elastyczność – sprawdź kiedy Twoja księgowa będzie dla Ciebie dostępna, jakie są godziny pracy, czy w razie potrzeby będzie możliwe, żeby odebrała od Ciebie dokumenty lub czy będziesz mógł je przekazać w inny sposób.
To nie wszystkie cechy dobrego biura rachunkowego. Każda firma ma inne potrzeby i preferencje. Dlatego przed wyborem konkretnego biura, warto umówić się na spotkanie i przedstawić swoje oczekiwania. Każdy klient powinien zostać potraktowany indywidualnie, bo nie ma jednej uniwersalnej oferty odpowiedniej dla każdej firmy.
I jeszcze jedno moje spostrzeżenie – często osoby decydujące się na założenie działalności gospodarczej po prostu rejestrują ją w CEIDG, a dopiero w dalszej kolejności wybierają księgową. Warto tą kolejność zamienić i zacząć od spotkania z księgową, aby zaplanować dokładnie jak ta działalność gospodarcza będzie wyglądała od strony podatkowej. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a przecież o to chodzi w biznesie.